Fit for life

Sprawność to życie.

Czy chcesz aby Twój psi przyjaciel żył długo, zdrowo i bez kosztownych urazów?
Jeżeli tak, to potrzebujesz zaplanowanego programu ćwiczeń. Zabierze Ci to tylko 10 minut dziennie 3 razy w tygodniu.

Oceń sprawność psa.

Najlepszym sposobem na ocenienie obecnego stanu jest ustawienie psa w pozycji wystawowej i sprawdzenie rozmiaru oraz tonusu sześciu dużych grup mięśniowych. Są one zaznaczone kolorami na poniższym rysunku poprawnie umięśnionego greyhounda:

 1. Duże mięśnie kończyn piersiowych
  otaczające łopatki i przedramiona
  (ciemnozielony)
 2. Mięśnie głębokie:
  a. mięśnie przykręgosłupowe – znajdują się po obu stronach kręgosłupa (czerwony)
  b. mięśnie boczne brzucha (fioletowy)
  c. mięśnie dolne brzucha (pomarańczowy)
 3. Bardzo duże mięśnie kończyn miednicznych, czyli czworogłowy (niebieski)
  i hamstringi (jasnozielony)

Oczywiście, czujesz te mięśnie za każdym razem, gdy głaszczesz lub pielęgnujesz swojego psa, ale teraz masz je ocenić. Jak duże są? Jak mocne? Czy wyczuwasz zagłębienia w miejscach, gdzie jeden mięsień łączy się z kolejnym? Porównaj rozmiar i tonus mięśni z innymi psami tej samej, lub innej, rasy. Możesz wtedy lepiej oszacować, gdzie plasują się mięśnie Twojego psa, na skali od małych i wiotkich, do dużych i dobrze uformowanych.

Idealnie byłoby gdyby wszystkie sześć grup mięśniowych było tak samo duże i mocne. Spróbuj ocenić czy istnieją jakieś różnice pomiędzy ich jakością. Czy mięśnie kończyny piersiowej są silniejsze niż miednicznej?

To wskazuje na subtelny, ale przewlekły uraz kończyny miednicznej lub kręgosłupa.
Czy mięsień czworogłowy jest silniejszy niż hamstringi? To całkiem powszechna przypadłość, ale też niepokojąca, gdyż zwiększa ryzyko urazów więzadła krzyżowego przedniego. Czy mięśnie brzucha boczne i dolne są słabsze niż przykręgosłupowe? Czy mięśnie głębokie są słabsze niż mięśnie kończyn piersiowych i miednicznych? To osłabienie mięśni głębokich dotyka psy tak samo często jak ludzi. Mięśnie te są kluczowe podczas koordynacji skomplikowanych ruchów kręgosłupa i zgrania w czasie ruchu kończyn piersiowych i miednicznych. Dobrze jest mieć pewność, że są w stanie sprostać swojej pracy.

Trening siłowy/ oporowy

U ludzi siłę mięsni wypracowuje się m.in. przez tzw. podnoszenie ciężarów. Psy w oczywisty sposób nie będą podnosić ciężarów. Wypracowanie siły w mięśniach u pupila wymaga więc określonych ćwiczeń siłowych, które wykonywane są na krótkich odcinkach. Elementem
oporowym może być waga psa lub pomoce utrudniające ruch.

Poniżej trzy zasady treningu siłowego:

 1. Ćwiczenia powinny wzmacniać konkretne mięśnie, które są słabe, czyli np. głębokie, kończyny piersiowej, czy miednicznej.
 2. Ćwiczenia powinny mieć tak niską intensywność jak to możliwe.
 3. Mięsień wzmacnia się tylko podczas przeciążenia lub momentu, w którym nie jest w stanie wykonać pracy. innymi słowy, ćwiczenie trzeba powtarzać tak długo, aż pies nie będzie go wstanie poprawnie wykonać.

Powyższe zasady wyjaśniają, dlaczego spacery na smyczy, chociaż niezbędne dla radości
jaką dają psu widoki, zapachy i dźwięki natury, nie wystarczą do zbudowania siły. Spacery nie są nakierowane na pracę nad słabymi mięśniami, i to my szybciej się zmęczymy niż pies przeciąży mięśnie.

Włączenie treningu siłowego spowoduje bardzo prawdopodobnie poprawienie wyników na wystawach i wydarzeniach sportowych, a przede wszystkim Twój pies dzięki silnym mięśniom uniknąć może wielu kontuzji i będzie miał zdrowsze, dłuższe życie. A któż nie życzyłby tego swojemu psiemu towarzyszowi? Kiedy masz młodego psa, psa w sile wieku w ogóle o tym nie myślisz, jako właścicielka 14letniego seniora doskonale wiem jak mało komfortowe zaczyna być życie dla psa, któremu z racji wieku zanikają mięśnie. Warto jest więc pomyśleć aby pies jak najdłużej mógł bez problemu radzić sobie z codziennymi sprawami takimi jak wchodzenie po schodach, wskakianie do samochodu, cofanie pomiędzy ciasnym stolikiem, a sofą itd..

Jako GOLDENMAJKO Intytut Ruchu możemy zaplanować dla Twojego psa taki trening siłowy. Dzięki włączeniu treningu siłowego i świadomości ciała do programu opieki nad
psem już po dwóch-trzech tygodniach zobaczysz zadziwiającą różnicę w koordynacji i sile
Twojego psa. Zajęcia psiego fitnesu to nic innego jak właśnie takie treningi 🙂

Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.